Skip to the content

ATA SCHEDULE OF EVENTS

June 2023


June 2-3
Class AA | Mid-America District Championship
Hosted by ATA International
 

June 2-3
Class AA | Southwest District Championship
Hosted by ATA International
 

June 3
Class AA | North District Championship
Hosted by ATA International
 

June 3
Class AA | Northwest District Championship
Hosted by ATA International
 

June 3
Class AA | Rockies District Championship
Hosted by ATA International
 

June 9-10
Class AA | Northeast District Championship
Hosted by ATA International
 

June 9-10
Class AA | Southeast District Championship
Hosted by ATA International
 

June 10
Class AA | Midwest District Championship
Hosted by ATA International
 

June 16-17
Class AA | South District Championship
Hosted by ATA International
 

July 2023


July 11-16
Class AAA | 2023 Worlds
Hosted by ATA International

October 2023


October 18-21
Class AA | Fall Nationals
Pittsburgh, PA

March 2024


March 27-31
Class AA | Spring Nationals
Dallas, TX

April 2023


April 14-15
Class A | Phoenix, AZ
Hosted by Chief Master Michelle & Master Anthony Landgren-Lee

April 14-15
Class A | Durham, NC
Hosted by ATA International

April 15
Class A | Conroe, TX
Hosted by Mr. Kalob Cox

April 21-22
Class A | Duluth, GA
Hosted by Sr. Master Chong Sul

April 28-29
Class A | Canal Winchester, OH
Hosted by Sr. Master Michelle & Master Kevin Pavlik

July 2023


July 28-29
Class A | Terre Haute, IN
Hosted by ATA International

August 2023


August 4-5
Class A | Allen, TX
Hosted by Chief Master Mark & Chief Master Barbara Sustaire

August 12
Class A | South Bend, IN
Hosted by Master Seth Birky

August 18-19
Class A | Las Vegas, NV
Hosted by ATA International

September 2023


September 8-10
Class A | Monaca, PA
Hosted by Chief Master Kevin & Mrs. Krista Kaminski

September 15-16
Class A | St. Louis, MO
Hosted by Sr. Master Morgan Shank

September 23
Class A | Phoenix, AZ
Hosted by Chief Master Michelle & Master Anthony Landgren-Lee

September 23
Class A | Rosemont, IL
Hosted by Master Jim Wade

September 30
Class A | South Bend, IN
Hosted by Master Melanie Birky

October 2023


October 6-7
Class A | Sioux Falls, SD
Hosted by Chief Master Larry Hoover

October 6-7
Class A | Sandusky, OH
Hosted by Sr. Master Jason Gehring

November 2023


November 4
Class A | New Century, KS
Hosted by Mr. Shane Bedford

November 11
Class A | Duluth, GA
Hosted by Grand Master Soon Ho Lee

January 2024


January 12-13
Class A | Memphis, TN
Hosted by Chief Master Stevens & Master Rosa

February 2024


February 2-3
Class A | Lynwood, IL
Hosted by Sr. Master Keith Shoup

February 16-17
Class A | Orlando, FL
Hosted by Chief Master Tony Isaacs & Master Jesse Isaacs

September 2024


September 13-14
Class A | South Bend, IN
Hosted by Master Seth Birky

October 2024


October 18-19
Class A | South Bend, IN
Hosted by Master Melanie Birky

April 2023


April 1
Class B | Springdale, AR
Hosted by Master Fairy Degener

April 1
Class B | Lincoln, NE
Hosted by Master Jack & Master Alyssa Cochnar

April 1
Class B | Andover, MA
Hosted by Sr. Master Landrum/Master Garofano

April 1
Class B | Rocklin, CA
Hosted by Sr. Master Dane & Mrs. Denise Owings

April 14-15
Class B | Loveland, CO
Hosted by Master Kenny & Master Christy Overby

April 15
Class B | Fort Wayne, IN
Hosted by Mrs. Penny Beddow-Wolf

April 15
Class B | Aldergrove, BC
Hosted by Mr. David Durkie

April 21-22
Class B | South Sioux City, NE
Hosted by Master Ryan Johnson

April 21-22
Class B | Idaho Falls, ID
Hosted by Master Joshua Schultz

April 22
Class B | Brownsburg, IN
Hosted by Mr. Adam Hoskins

April 22
Class B | Aston, PA
Hosted by Sr. Master Marc Jouan

April 22
Class B | Chula Vista, CA
Hosted by Sr. Master Sean Berry

April 28-29
Class B | Eugene, OR
Hosted by Sr. Master Russ Duer

April 28-29
Class B | Kansas City, MO
Hosted by Mr. Joshua Palmer

April 29
Class B | Ponchatoula, LA
Hosted by Sr. Master Jason Dendy

April 29
Class B | Tupelo, MS
Hosted by Master Jonathan Hedrick

April 29
Class B | West Palm Beach, FL
Hosted by Mr. Heriberto Santiago

July 2023


July 29
Class B | Slidell, LA
Hosted by Master Jude Grayson

August 2023


August 4-5
Class B | West Fargo, ND
Hosted by Chief Master Michael Beyer

August 4-5
Class B | Meridian, ID
Hosted by Mr. Roy Ivey

August 5
Class B | Phoenix, AZ
Hosted by Chief Master Michelle & Master Tony Landgren Lee

August 5
Class B | Hillsborough Township, NJ
Hosted by Master Pam Gedman & Mr. Brian Peterson

August 5
Class B | Hammond, IN
Hosted by Ms. Ann Coglianese

August 11-12
Class B | Littleton, CO
Hosted by Chief Master Corina Black

August 12
Class B | Melbourne, FL
Hosted by Mr. Daniel & Mrs. Maggie Penton

August 12
Class B | Los Angeles, CA
Hosted by Master Robert Gast

August 19
Class B | Marietta, GA
Hosted by Mr. Greg Harner

August 26
Class B | Memphis, TN
Hosted by Master Tony Rosa

September 2023


September 9
Class B | Evansville, IN
Hosted by Chief Master Cheryl Brice

September 16
Class B | Birmingham, AL
Hosted by Master Cameron & Mrs. Tara White

September 22 -23
Class B | Clackamas, OR
Hosted by Sr. Master Nominee Keegan Ireland

September 23
Class B | Punta Gorda, FL
Hosted by Ms. Brooke Bairos

September 29-30
Class B | Allen, TX
Hosted by Sr. Master Michael Morrison

September 29-30
Class B | Fayetteville, NC
Hosted by Chief Master Kimberly & Sr. Master Michael Brown

October 2023


October 7
Class B | Brighton, TN
Hosted by Chief Master Choung Soo Ko

October 28
Class B | Avondale, AZ
Hosted by Sr. Master Nick Keene

November 2023


November 4
Class B | Fort Wayne, IN
Hosted by Mr. Robert Cabeen

November 4
Class B | Ponchatoula, LA
Hosted by Master Andrew Beaujeaux

November 10-11
Class B | Austin, TX 
Hosted by Sr. Master CJ Barrett

November 11
Class B | Merrillville, IN
Hosted by Master Brooke Harrington-Owens

November 18
Class B | Fortville, IN
Hosted by Master Tamara Parker

November 18
Class B | Hillsborough Township, NJ
Hosted by Chief Master Vincent Raimondi


January 2024


January 13
Class B | Santa Rosa, CA
Hosted by Sr. Master Nicholas Schafer

February 2024


February 24
Class B | Fort Wayne, IN
Hosted by Mr. Robert Cabeen

April 2024


April 27
Class B | Fort Wayne, IN
Hosted by Mrs. Penny Beddow-Wolf

August 2024


August 24
Class B | Memphis, TN
Hosted by Sr. Master Tony Rosa

November 2024


November 2
Class B | Paragould, AR
Hosted by Sr. Master Theresa Anderson

April 2023


April 1
Class C | Chesterfield, MO
Hosted by Sr. Master Morgan Shank

April 1
Class C | Kemah, TX
Hosted by Master Cesar Ravedutti

April 1
Class C | Slidell, LA
Hosted by Master Jude Grayson

April 1
Class C | Bear, DE
Hosted by Master Autumn Peterson

April 1
Class C | Mount Pleasant, MI
Hosted by Mr. Brandon McQueen

April 1
Class C | Roanoke, TX
Hosted by Sr. Master Scott Morrison

April 1
Class C | Natrona Heights, PA
Hosted by Mr. Teddy James

April 1
Class C | Prior Lake, MN
Hosted by Master Ron Singewald

April 1
Class C | Evansville, IN
Hosted by Chief Master Cheryl Brice

April 1
Class C | Temecula, CA
Hosted by Master Jared Giordano

April 2
Class C | Pickerington, OH
Hosted by Sr. Master Michelle & Master Kevin Pavlik

April 6
Class C | Canonsburg, PA
Hosted by Master Cameron Stadtfeld

April 8
Class C | O'Fallon, MO
Hosted by Sr. Master Robert Howard

April 8
Class C | Las Vegas, NV
Hosted by Victory Martial Arts - Master Amber Chambers

April 8
Class C | Grove City, PA
Hosted by Mr. Christian Weber

April 8
Class C | Sulphur Springs, TX
Hosted by Master Melissa Bilyeu

April 8
Class C | Azle, TX
Hosted by May/McManus/Sr. Master Hill

April 8
Class C | Crete, IL
Hosted by Master Mace DeVries

April 8
Class C | Manchester, MO
Hosted by Master Jordan Howard

April 9
Class C | Flemington, NJ
Hosted by Mr. Jeremy Epstein

April 13
Class C | Demotte, IN
Hosted by Master Brooke Harrington

April 14
Class C | Rocklin, CA
Hosted by Chief Master Fernando Jaime

April 14
Class C | Brownsburg, IN
Hosted by Mr. Adam Hoskins

April 14
Class C | North Las Vegas, NV
Hosted by Mr. Robert Matthews

April 15
Class C | Eagan, MN
Hosted by Master Jake Marcus

April 15
Class C | Monmouth Junction, NJ
Hosted by Chief Master Karla Capobianco & Sr. Master Susan Winter

April 15
Class C | Denver, CO
Hosted by Master Patty Lorenz

April 15
Class C | Lyons, IL
Hosted by Sr. Master Keith Shoup & Master Barbara Garcia

April 15
Class C | Miramar, FL
Hosted by Master Jesse Isaacs

April 15
Class C | Jackson, MO
Hosted by Mr. John Johnson

April 15
Class C | Bartlett, TN
Hosted by Chief Master Stevens/Sr. Master Rosa

April 15
Class C | Denham Springs, LA
Hosted by Chief Master Jason & Mrs. Rachel Dendy

April 15
Class C | American Fork, UT
Hosted by Mr. Benjamin Booth

April 15
Class C | Westfield, NJ
Hosted by Master Pamela Gedman

April 15
Class C | Bloomington, IL
Hosted by Sr. Master & Mrs. Corey Coffrin

April 16
Class C | Darien, IL
Hosted by Chief Master Patti Barnum

April 22
Class C | College Station, TX
Hosted by Ms. Donna Palmisano

April 28-29
Class C | Euless, TX
Hosted by Sr. Master Eduardo & Sr. Master Carolina Gonzalez

April 29
Class C | Petaluma, CA
Hosted by Sr. Master Nicholas Schafer

May 2023


May 6
Class C | Highland, IN
Hosted by Ms. Ann Coglianese

May 6
Class C | Santa Clarita, CA
Hosted by Master Robert Gast

September 2023


September 9
Class C | St Cloud, FL
Hosted by Mr. Mike Cifre

September 23
Class C | Highland, IN
Hosted by Ms. Ann Coglianese

November 2023


November 18
Class C | Highland, IN
Hosted by Ms. Ann Coglianese

April 2023


April 2
Regional Gum Do Level 1 Seminar
Lincoln, NE

April 7
Rank Advancement Training
Virtual

April 12
Rank Advancement Training
Virtual

May 2023


May 5 -7
ATA MAX Gathering
Little Rock, AR

May 12
Legacy Facilitator Recertification
Virtual

May 12
Rank Advancement Training
Virtual

May 13
Legacy Facilitator Certification & Legacy Member Training
Virtual

May 13
Color Belt Weapons Forms
Virtual

May 13
Rank Advancement Training
Virtual

May 15-25
Korea Tour 2023
South Korea

June 2023


June 22-25
Athlete Development Camp
Little Rock, AR

June 28
Rank Advancement Training
Virtual

June 30
Rank Advancement Training
Virtual

July 2023


July 28
Rank Advancement Training
Virtual

July 29
Rank Advancement Training
Virtual

August 2023


August 11
Legacy Facilitator Recertification
Virtual

August 12
Legacy Facilitator Certification & Legacy Member Training
Virtual

August 18
Rank Advancement Training
Virtual

August 19
Rank Advancement Training
Virtual

September 2023


September 9 
ATA MAX Class Planner Training
Virtual

September 20 
Rank Advancement Training
Virtual

October 2023


October 1
Athlete Development
Elkhart, IN

October 27
Rank Advancement Training
Virtual

October 28
Rank Advancement Training
Virtual

November 2023


November 10
Legacy Facilitator Recertification
Virtual

November 11
Legacy Facilitator Certification & Legacy Member Training
Virtual

November 12
Athlete Development
Duluth, GA

November 17
Rank Advancement Training
Virtual

November 18
Rank Advancement Training
Virtual

December 2023


December 8
Rank Advancement Training
Virtual

December 9
Rank Advancement Training
Virtual

April 2023


April 16
Region 111A Camp | Morrisville, NC
Hosted by Vision Martial Arts

April 29 - May 1
ATA European Camp | Cascais, Portugal
Hosted by Chief Master Jordan Schreiber, Master Miguel Loureiro, Master Pedro Tânger, Master Antonio Monteiro, and Master Francisco Amaral

May 2023


May 5 - 7
Region 102W Camp | Clinton, IL
Hosted by Eugene Candreva

May 19-21
Region 112 Camp | Palestine, TX
Hosted by Chief Master Mark Sustaire

May 20
Region 116 Camp | Loranger, LA
Hosted by Chief Master Jason Dendy

August 2023


August 25 - 27
Region 119 Camp | Turner, OR
Hosted by Master Carson Clews

October 2023


October 6 - 8
Region 102E Camp | Syracuse, IN
Hosted by Sr. Master Zach Hayden

GET READY FOR WORLDS!


ONE EVENT, TWO GREAT TOURNAMENTS!

Worlds will take place in Phoenix, AZ
at the Phoenix Convention Center.

July 11-16, 2023